התקשרו עכשיו

מטפי כיבוי אש - עזרה ראשונה לכל שריפה

כדי למנוע נזקים חמורים ולשפר את הבטיחות במבנים, נוסחו חוקים ותקני בטיחות. אלו מחייבים התקנת מטפים במבנים ציבוריים. מערכות כיבוי אש מכילים רכיבים שונים שהמטרה שלהם היא לגלות עשן בשלבים מוקדמים ככל שניתן, ולכבות אותם ביעילות ובמהירות כדי למנוע נזקים ואסונות.

מטפים

ידוע לכולנו ששריפה עלולה לפרוץ ברגע קל, ועוד לפני שמישהו יתעשת וישים לב הניצוץ הקטן יתלקח והאש תאכל בחומה ובחמתה כל חלקה טובה. שריפות שהשתוללו הצליחו לחולל הרס וחורבן בבתי עסק, במפעלים ובכל מבנה אחר. זה יכול להיות תוצאה של קצר חשמלי או כל גורם אחר. כדי למנוע מצבים חמורים שכאלו חובה להתקין מטפי כיבוי אש – מטפים שיאפשרו לגורם אנושי לפעול באפקטיביות מול האש המתלקחת.

מה התפקיד של מטפי כיבוי אש?

למטפי הכיבוי אש תפקיד חשוב מאוד במניעת שריפות ובמניעת התלקחות רחבת היקפים. בעוד שקיימים במבנים מערכות כיבוי אש אוטומטיים שיפעלו ברגע האמת ובמידת הצורך, עדיין קיים יתרון מובהק לפעולות אנושיות. כאשר פורצת שריפה יבוא הרגע הנכון לשימוש במטפים. המטף מכיל בתוכו אבקה לבנה שבכוחה לחנוק את האש ולמנוע ממנה להמשיך בהתרצות חסרת הרסן שלה.

כיצד המטף מכבה את השריפה?

מטף הינו בעצם בלון המלא באבקה או בגז הלון, וברגע שמרססים את תכולת הבלון על מוקד האש, החומר בעצם חונק את השריפה. הגז הכבד, או לחילופין האבקה, עוטפים את מוקד השריפה ולא מאפשרים חדירה יעילה של חמצן. בהעדר חמצן האש לא יכולה להמשיך ולבעור, ולכן השריפה מפסיקה.

איך משתמשים במטפי כיבוי אש?

אם פורצת שריפה חשוב לפני הכול לוודא כי הדבר הנכון יהיה לנסות לכבות אותה באופן עצמי ולהשתמש במטף. לכן, לפני שפועלים עם המטף ומתחילים ללחוץ בלחץ וללא מחשבה, צריך לבחון את המצב ולהחליט האם השריפה במצב נשלט המאפשר לכם לכבות אותה באמצעות מטף, או שהצעד הנכון והבטוח יותר יהיה לפנות אל שירותי כיבוי האש, ובד בבד להתפנות מהזירה במהירות האפשרית. רק אם אין אנשים במבנה, רק אם אתם יודעים כיצד להשתמש במטף בלי לסכן את עצמכם – תוכלו להשתמש במטף.

פעולות השימוש במטף :

1. ראשית חובה לוודא כי פיית המטף מכוונת כלבי האש ולא כלפי גופכם.
כעת משכו את סוגר המטף כלפי חוץ, כך מוסרת נעילת הביטחון של מטפי כיבוי אש והמטף מוכן לשימוש.

2. כעת כוונו את פיית המטף אל כיוון בסיס השריפה, נמוך.

3. ללחוץ על המנוף באיטיות וקצב אחיד.

4. להניע את הפיה לרוחב בסיס השריפה, הלוך ושוב.

חשוב לדעת לפני שקונים

לפני שקונים מטפים חשוב להבין שלכל מקום יש לבחור סוג מטף מתאים, זאת בהתאם לסיכונים המרחפים על המקום. כמו כן, תכולת המטף צריכה להתאים לגודל החלל. תמיד נכון לקנות מטפי כיבוי אש אצל מומחים בתחום מיגון מפני שריפות. זאת מהסיבה הפשוטה שחשובה כאן התאמה אופטימלית והמלצת מומחים לגבי המטפים הרצויים לפי נתוני השטח.

מטפי כיבוי אש

סוגי מטפים

יש כמה סוגי מטפים, לכל אחד תפקיד שונה ושימוש אחר:

מטפי אבקהמטפים שמלאים באבקה שמתאימה לכיבוי שריפות של נוזלים דליקים. שמן גריז, חשמל, ניר ועץ. המטפים הללו אינם מתאימים לשריפות שפורצות במערכות חשמל עדינות או במנועים. המטפים יוצרים לכלוך רב ומזיקים גם ללוחות חשמל.
מטפי הלוןמטפים שמלאים בגז הלון שמתפקד כחומר כיבוי. המטף מתאים לשימוש ביתי, לכלי רכב, להגנה אישית ובאופן כללי לכיבוי שריפות בשלב התחלתי. לא מתאימים לכיבוי דלקות שנגרמו בגין בעיות חשמל או דליקות שטחיות.
מטפי CO2מטפים שמלאים בתחמוצת פחמן דחוסה או פחמן דו חמצני מעובה. מטפי CO2 משמשים בעיקר עבור כיבוי דלקות דלק, מוצקים וגם גז.
מטפי קצףמטפי קצף נועדו לכיבוי בעירה של נוזלים ומוצקים דליקים. הפעולה הינה מכנית, הקצף מפריד בין האוויר והסביבה לבין החומר הבוער. כך המקום מתקרר והשריפה נבלמת.

תקן מטף כיבוי אש

תקן 129 מתייחס לגבי כלי כיבוי אש. התקן קובע אילו מטפים ראויים לשימוש ועשויים להביא תועלת במקרה שריפה. כמו כן קובע התקן אילו מטפים נדרשים בכל מקום בהתאם לנתונים בשטח ולסיכוני האש שמרחפים מעל המקום. כאמור, בעזרת יועץ מיגון אש ניתן להתאים מטפי כיבוי אש למקום ולאופיו. התקן קובע על כמות המטפים ביחס לגודל השטח, ביחס למתקנים הקיימים או לפעילות שמתרחשת במקום.

סכנות באי שימוש במטפים

לשימוש במטפים יש חשיבות רבה. זאת כדי לאפשר לגורם אנושי להיות פעיל ואפקטיבי במקרה שריפה. במבנים בהם אין מטף או ציוד כיבוי אש אחר, אדם שרואה שריפה שמתחילה להתלקח – לא יכול לפעול ביעילות לכיבוי השריפה בשלבים הראשונים שלה, דבר היכול להיגמר באסון. כאשר יש מטפי כיבוי אש במקום, כל אחד יוכל לפעול ביעילות מיטבית על מנת למנוע התפרצות והתלקחות בלתי נשלטת. ניתן לומר שמטפים הצליחו למנוע התלקחות ולמזער נזקי שריפה במבנים. המסקנה היא שחובה להבטיח כי המטפים במבנה מתוחזקים ומוכנים לשימוש, והם יוכלו לאפשר לתפעל אירוע במקרה כמו התפרצות שריפה חלילה ובשעת חירום, וכך למנוע נזקים ואסונות חמורים.

למה כדאי להזמין דרך א. דנן?

כדי שהמטף יפעל בהתאם לייעוד שלו, חשוב לבדוק אותו לעיתים קרובות. חברת א. דנן מספקת לכם לא רק שירותי מכירה, אלא שמחה ללוות אתכם גם בהמשך הדרך, בתחזוקת הציוד. אנו בודקים את לחץ הגז במטפים, בוחנים שהחומר אינו פג תוקף ובעצם שהמטף שלכם מוכן להפעלה בכל רגע נתון. בדיקת מטפים חשובה משום שמחויבת על פי החוק, אך חשוב מכך, היא תבטיח את הפעילות התקינה של המכשיר במקרה וחלילה יתעורר הצורך.

שאלות תשובות על מטפים

אם נבחן מה התקן הישראלי דורש, נמצא שהוא מגדיר שכל ציוד מטלטל שנועד עבור כיבוי, צריך מדי שנה לעבור בדיקה מקצועית ע"י גורם מוסמך. המלצה שלנו? סמנו ביומן התרעה חודש מראש ותאמו עמנו עבור בדיקה מקצועית.
העובדה שיש לכם בבית מטף אינה אומרת שהוא כשיר לפעילות, על כל המטפים מבית א. דנן מופיע תאריך תפוגה אחרון לשימוש. מדוע חשוב לוודא מהו התאריך? כי תאריך התפוגה מתייחס ללחץ שמצוי במיכל – אותו לחץ שאחראי על איכות התפעול. מכאן שאם התאריך עומד לפוג, צרו קשר איתנו.

המקום האידיאלי עבור המטף צריך להיות מוצל ויבש, וזאת כדי לוודא שהפתחים לא ייפגעו מחדירת נוזלים. כמו כן, מדי כמה חודשים מומלץ לנקות את אזור הפתחים כדי למנוע הצטברות של לכלוך ובעת מעבר ממקום למקום יש לנהוג בזהירות.

אם תבחנו את מטף הכיבוי, תמצאו חוגה קטנה. חוגה זו צריכה להיות מכוונת על המחוון הירוק. ברגע שמזהים שהיא על המחוון האדום ראוי להבין שהמטף אינו שמיש (מוזמנים להביא אותו אלינו לבדיקה). עוד בדיקה חשובה נוגעת לאיכות החיבור של הצינורות ולתפעול הידית (מוטב לוודא שהיא אכן נמצאת במקומה).

כן, אם השתמשתם במטף והוא עדיין בתוקף, טוב לדעת שאין צורך להחליף, אלא רק למלא מחדש. פנו אלינו ונשמח לסייע.

חשוב להבין שהמטף אולי נראה קטן, אם הוא מכיל חומר דחוס, כך כשהחומר בא במגע עם האוויר אותו קצף לבן מתפזר באופן אידאלי על פני השטח, ועל כן גם מטף כיבוי אש קטן (שיותר נוח לתפעל) עונה היטב על המטרה. מתלבטים? תמיד מוזמנים להתייעץ עמנו לגבי הגודל האידאלי במיוחד עבורכם.

חברת א. דנן היא חברה שמתמחה במתן מענה מקצועי ומותאם לתקנים בכל מה שקשור לציוד כיבוי אש ומיגון מבנים מפני נזקי שריפות. היועצים שלנו יוכלו ללוות אתכם בתהליך מיגון אש, לספק מטפים מהסוג הנחוץ לכם ולהבטיח כי עשיתם כל מה שצריך במה שקשור למיגון המבנה מפני אש ונזקיה. בחברת א. דנן אתם מקבלים מענה מקצועי ומותאם לתקני הבטיחות.

מספר זה הינו מספר וירטואלי, שהוא חלק משירות תוכן המופעל על ידי זאפ גרופ בע"מ ומפנה את המתקשר לבית העסק.
משתמש העושה שימוש במספר הווירטואלי, מסכים כי החברה תהא רשאית לשמור את מספר הטלפון ממנו התקשר, לכלול אותו במאגר מידע או ליצור באמצעותו קשר עם המשתמש, וכן כי המספר עשוי להשתנות מעת לעת.

מספר הטלפון הרגיל של בית העסק הוא
04-6918200

דילוג לתוכן